Adfair affiliateprogram – Hold dig langt væk!

UPDATE 31. januar 2010: Jeg har fået flere henvendelser fra Adfair som er kede af at dette indlæg ranker højt på google når man søger på Adfair. De mener at der er blevet taget hånd om mange af de problemer folk haft. Det vil jeg ikke bestride. Jeg ser dog stadig ingen grund til at anbefale et samarbejde med dem.

UPDATE d.12 februar 2009: Efter jeg skrev dette indlæg, fik jeg en reaktion fra Adfair, som nu har udbetalt de penge de skyldte mig. Min vurdering af Adfair vil muligvis blive revideret på baggrund af dette, afhængig af om der kommer tilbagemeldinger fra andre der har fået løst deres problemer med Adfair.

Adfair er et dansk affiliateprogram, hvor man kan reklamere for forskellige kampagner. Før jeg lærte andre kampagnenetværker at kende, brugte jeg dem en del. Nu har jeg ikke meget positivt at sige om dem.

Først og fremmest: Adfair udbetaler ikke! Eller der er i hvert fald meget ofte problemer med udbetalingerne. Jeg manglede selv en udbetaling på 2400 kr. fra starten 2008. (Jeg har dog fået pengene udbetalt efter at jeg skrev dette indlæg)

Desuden: Adfair svarer ikke på henvendelser. Jeg har skrevet et hav af e-mails (også andet end rykkere) og man får aldrig en reaktion fra dem.

Allerede nu burde folk sige “ok jeg holder mig væk”, men for lige at slå det fast, for dem der alligevel tænker at der måske er noget at hente:

  • Adfair har ingen unikke kampagner.
  • Deres priser er ca. 20 % dårligere end konkurrenterne.
  • De har ingen særlige tools.

Så selvom du gerne ville tage chancen og håbe på at du får dine penge, så er der stadig ikke noget incitament for at benytte Adfair. De kan simpelthen ikke noget som andre ikke gør bedre. Prøv fx Euroads.

Det er i øvrigt ikke bare mig der har været uheldig. Tjek fx disse indlæg fra Amino, 1000kr.dkMikkelJuhl, Britt Malka, og du kan sikkert selv finde flere.

Am I making myself clear?

Og smid dog endelig en kommentar hvis du også er blevet røvet af Adfair, eller hvis du helt uventet skulle have en unik grund til at anbefale dem.

Related posts:

  1. Godt nyt fra adfair

This entry was posted in Affiliateprogrammer and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

8 Comments

  1. Posted 29. januar 2009 at 15:21 | Permalink

    Jeg har også selv, som publisher, et beløb til gode hos Adfair fra august 2008, der aldrig er løbet ind på min konto, men efterfølgende måneder er der gået penge ind fra Adfair, hvilket undrer mig.

    Jeg har for nyligt læst, at direktør i Adfair, Henrik Holm Nielsen, har købt Adfair for ikke mindre end 9 mio kr. og det er godt nok mange penge for en virksomhed, der åbenbart har problemer med at udbetale penge og derved sætter sig selv, som dit indlæg også viser, en rigtig dårlig situation.

    Og når selv annoncørerne blander sig i debatten med dårlige erfaringer*), dømmer jeg ikke forretningen mange chancer…

    *) http://www.amino.dk/forums/p/46311/305337.aspx#305337

    Jeg håber, at med salget, bliver skeen ført over i den anden hånd, og vi kan få Adfair tilbage på banen.

    Læs mere om salget på http://www.finansnyheder.dk/news/ShowNewsStory.aspx?StoryId=10122935

  2. Posted 30. januar 2009 at 00:05 | Permalink

    Pyha. Jeg kunne godt bruge 9 mio. mere fornuftigt. Gad vide om han har googlet Adfair på forhånd? Jeg mener, bare fordi han laver om på tingene, forsvinder alle de negative omtaler på nettet jo ikke bare sådan.

    Men han kan jo selvfølgelig altid hyre concept-i til at begrave de negative omtaler :)

  3. miss_amalie
    Posted 2. februar 2009 at 18:32 | Permalink

    Det hører jo lige med til historien at selvsamme direktør solgte Adfair for noget i omegnen af 16 mio til Guava Media for 10 måneder siden. Så må den måde er det vel ikke så dårlig en handel ;-)

  4. Posted 12. februar 2009 at 12:37 | Permalink

    Jeg har nu fået de penge som Adfair skyldte mig. Læs hele indlægget her: http://araknosofi.dk/affiliateprogrammer/godt-nyt-fra-adfair/

  5. Daniel
    Posted 24. februar 2009 at 13:12 | Permalink

    Hej Ruben,

    Mit spørgsmål går på hvordan du kan tjene så meget på Sponsorcar, når man enten skal købe noget eller bestille noget for at få de leads…???

  6. Posted 24. februar 2009 at 14:59 | Permalink

    Hej Daniel. Man kan tjene penge på at henvise andre til Sponsorcar, hvilket du kan læse her: http://araknosofi.dk/affiliateprogrammer/sponsorcar-affiliateprogram-anmeldelse/

    Det er mest sådan jeg tjener på dem, og kun i lille grad ved at benytte deres leads.

    (hvis du her flere kommentarer om Sponsorcar, så skriv gerne i pågældende indlæg, og ikke her hvor det handler om Adfair ;) )

  7. Posted 7. september 2009 at 02:24 | Permalink

    Jeg har også haft mine stridigheder med Henrik fra Adfair, og jeg kan heller ikke anbefale dem. Bruger dem ganske sjældent. Jeg foretrækker ganske klart IQMedier eller Euroads. De betaler altid til tiden, og som du også siger har de en højere betaling pr. lead.

    Sjovt nok fik firmaet ros i starten, men de glemte tydeligvis hvem der bringer omsætningen hjem til firmaet. De gange jeg har skrevet på nettet har jeg også fået svar, men ellers er tavsheden larmende.

    Så helt enig: du får KUN betaling når du brokker dig. Det er vel også en form for reputation management… :-)

  8. Posted 25. februar 2010 at 11:26 | Permalink

    Har også dårlige erfaringer med dem. Læs evt. mit blogindlæg: http://Adfair.xtrablog.dk/

    PS. Du må gerne tilføje linket til listen i dit indlæg.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*

Subscribe without commenting